Хумелфелд

Координати: 54°28′N 9°43′E / 54.467° СГШ; 9.717° ИГД / 54.467; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хумелфелд
Грб на Хумелфелд
Хумелфелд во рамките на Германија
Хумелфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Хајни Шулц
Основни податоци
Површина 7,98 км2
Надм. височина 13 м
Население 278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24357
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Хумелфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°28′N 9°43′E / 54.467° СГШ; 9.717° ИГД / 54.467; 9.717

Хумелфелд (германски: Hummelfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)