Хамведел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамведел
Административна зграда во Хамведел
Административна зграда во Хамведел
Грб на Хамведел
Хамведел is located in Германија
Хамведел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Моника Зиферс
Основни податоци
Површина 9,66 км2
Надм. височина 7 м
Население 458 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24816
Повик. бр. 04875
Портал www.amt-jevenstedt.de
Местоположба на Хамведел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°11′33″N 9°37′14″E / 54.19250° СГШ; 9.62056° ИГД / 54.19250; 9.62056Координати: 54°11′33″N 9°37′14″E / 54.19250° СГШ; 9.62056° ИГД / 54.19250; 9.62056

Хамведел (германски: Hamweddel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)