Принценмор

Координати: 54°13′N 9°26′E / 54.217° СГШ; 9.433° ИГД / 54.217; 9.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Принценмор
Патоказ кај влезот на Принценмор
Патоказ кај влезот на Принценмор
Патоказ кај влезот на Принценмор
Грб на Принценмор
Принценмор во рамките на Германија
Принценмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Ханс Август Амон
Основни податоци
Површина 5,59 км2
Надм. височина 3 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24805
Повик. бр. 04332
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Принценмор во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°26′E / 54.217° СГШ; 9.433° ИГД / 54.217; 9.433

Принценмор (германски: Prinzenmoor) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)