Шахт-Аудорф

Координати: 54°18′35″N 9°43′14″E / 54.30972° СГШ; 9.72056° ИГД / 54.30972; 9.72056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шахт-Аудорф
Споменик во Шахт-Аудорф
Споменик во Шахт-Аудорф
Споменик во Шахт-Аудорф
Грб на Шахт-Аудорф
Шахт-Аудорф во рамките на Германија
Шахт-Аудорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Екард Резе
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 12 м
Население 4.887 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 750 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24790
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-eiderkanal.de
Местоположба на Шахт-Аудорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°18′35″N 9°43′14″E / 54.30972° СГШ; 9.72056° ИГД / 54.30972; 9.72056

Шахт-Аудорф (германски: Schacht-Audorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)