Шенбек (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенбек (Холштајн)
Грб на Шенбек (Холштајн)
Шенбек (Холштајн) во рамките на Германија
Шенбек (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Ото Бракер
Основни податоци
Површина 6,11 км2
Надм. височина 34 м
Население 210 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Шенбек (Холштајн) во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°58′E / 54.167° СГШ; 9.967° ИГД / 54.167; 9.967Координати: 54°10′N 9°58′E / 54.167° СГШ; 9.967° ИГД / 54.167; 9.967

Шенбек (германски: Schönbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)