Брекендорф

Координати: 54°25′0″N 9°38′0″E / 54.41667° СГШ; 9.63333° ИГД / 54.41667; 9.63333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брекендорф
Поглед кон радарот GM 406F на Бундесвер (воздухопловни сили) во близина на Брекендорф.
Поглед кон радарот GM 406F на Бундесвер (воздухопловни сили) во близина на Брекендорф.
Поглед кон радарот GM 406F на Бундесвер (воздухопловни сили) во близина на Брекендорф.
Грб на Брекендорф
Брекендорф во рамките на Германија
Брекендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Герхард Гутхарт
Основни податоци
Површина 20,48 км2
Надм. височина 46 м
Население 991 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24811
Повик. бр. 04336
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Брекендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°25′0″N 9°38′0″E / 54.41667° СГШ; 9.63333° ИГД / 54.41667; 9.63333

Брекендорф (германски: Brekendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)