Прејди на содржината

Овшлаг

Координати: 54°23′41″N 9°35′29″E / 54.39472° СГШ; 9.59139° ИГД / 54.39472; 9.59139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Овшлаг
Железничка станица во Овшлаг
Железничка станица во Овшлаг
Железничка станица во Овшлаг
Грб на Овшлаг
Овшлаг во рамките на Германија
Овшлаг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Ернст Штефен (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,32 км2
Надм. височина 14 м
Население 3.685 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24811
Повик. бр. 04336
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Овшлаг во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°23′41″N 9°35′29″E / 54.39472° СГШ; 9.59139° ИГД / 54.39472; 9.59139

Овшлаг (германски: Owschlag) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)