Ризеби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ризеби
Ветерница „Ана“ во Норби
Ветерница „Ана“ во Норби
Грб на Ризеби
Ризеби is located in Германија
Ризеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Јохан Кемпе (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,85 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.784 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24354
Повик. бр. 04355, 04358
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Ризеби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°32′40″N 9°49′20″E / 54.54444° СГШ; 9.82222° ИГД / 54.54444; 9.82222Координати: 54°32′40″N 9°49′20″E / 54.54444° СГШ; 9.82222° ИГД / 54.54444; 9.82222

Ризеби (германски: Rieseby; дански: Risby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)