Баргстал

Координати: 54°15′45″N 9°27′0″E / 54.26250° СГШ; 9.45000° ИГД / 54.26250; 9.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баргстал
Грб на Баргстал
Баргстал во рамките на Германија
Баргстал
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Ерих Хардер
Основни податоци
Површина 4,62 км2
Надм. височина 5 м
Население 151 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24806
Повик. бр. 04335
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Баргстал во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°15′45″N 9°27′0″E / 54.26250° СГШ; 9.45000° ИГД / 54.26250; 9.45000

Баргстал (германски: Bargstall) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)