Ханерау-Хадемаршен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ханерау-Хадемаршен (германски: Hanerau-Hademarschen) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Ханерау-Хадемаршен. Била распуштена во јануари 2012 година.

Општинската заедница Ханерау-Хадемаршен се состоела од следниве општини:

 1. Белдорф
 2. Бендорф
 3. Борнхолт
 4. Гокелс
 5. Ханерау-Хадемаршен
 6. Литјенвештет
 7. Олденбител
 8. Зефелд
 9. Штенфелд
 10. Такесдорф
 11. Таден

Координати: 54°07′01″ N; 9°25′01″ E / 54.117° СГШ; 9.417° ИГД / 54.117; 9.417