Прва шлезвишка војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва шлезвишка војна

Данските војници пречекани во Копенхаген, 1849, од Ото Бахе (1839–1927)
Датум 24 март 1848 – 1851
Место Шлезвиг / Јитланд
Исход данска победа — Лондонски протокол
Територијални
промени
Данска ја вратила контролата на Шлезвиг-Холштајн.
Завојувани страни
 Кралство Прусија

Војводство Шлезвиг
Војводство Холштајн
Германски Сојуз

 Данска

Прва шлезвишка војна (наречена и Востание во Шлезвиг-Холштајн; германски: Schleswig-Holsteinischer Erhebung) или Тригодишна војна (дански: Treårskrigen) — прв вооружен судир во јужна Данска и северна Германија, поттикнат од нерешеното прашање на Шлезвиг-Холштајн, започнат за тоа кој треба да има контрола на Војводствата Шлезвиг и Холштајн. Војната, која траела во периодот 1848–1851, исто така вклучувала војници од Прусија и Шведска. На крај, војната завршила со данска победа. Вториот вооружен судир, Втора шлезвишка војна, започнала тринаесет години по првиот, во 1864 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]