Прејди на содржината

Бребел

Координати: 54°37′0″N 9°45′0″E / 54.61667° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.61667; 9.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бребел
Место во Зидербраруп
Грб на Бребел
Бребел во рамките на Германија
Бребел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Зидербраруп
Основни податоци
Површина 6,96 км2
Надм. височина 19 м
Население 396  (31 декември 2016)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24358
Повик. бр. 04353
Портал www.suederbrarup.de
Координати 54°37′0″N 9°45′0″E / 54.61667° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.61667; 9.75000

Бребел (германски: Brebel; дански: Bredbøl) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од март 2018 година е дел од општината Зидербраруп.