Хелзе

Координати: 53°58′N 9°1′E / 53.967° СГШ; 9.017° ИГД / 53.967; 9.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелзе
Спомен-плоча во Хелзе
Спомен-плоча во Хелзе
Спомен-плоча во Хелзе
Грб на Хелзе
Хелзе во рамките на Германија
Хелзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 9
Градоначалник Ханс-Херман Мајер (СДП)
Основни податоци
Површина 11,44 км2
Надм. височина 4 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04851
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Хелзе во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°1′E / 53.967° СГШ; 9.017° ИГД / 53.967; 9.017

Хелзе (германски: Helse) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)