Вимерштет

Координати: 54°16′N 9°7′E / 54.267° СГШ; 9.117° ИГД / 54.267; 9.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вимерштет
Вимерштет во рамките на Германија
Вимерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Јенс Петерс
Основни податоци
Површина 5,08 км2
Надм. височина 4 м
Население 164 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Вимерштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°7′E / 54.267° СГШ; 9.117° ИГД / 54.267; 9.117

Вимерштет (германски: Wiemerstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)