Зидердајх

Координати: 54°12′N 8°54′E / 54.200° СГШ; 8.900° ИГД / 54.200; 8.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидердајх
Една од 24-те куќи со сламен покрив во Зидердајх
Една од 24-те куќи со сламен покрив во Зидердајх
Една од 24-те куќи со сламен покрив во Зидердајх
Грб на Зидердајх
Зидердајх во рамките на Германија
Зидердајх
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 2
Градоначалник Егерт Волац
Основни податоци
Површина 6,64 км2
Надм. височина 0 м
Население 449 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Зидердајх во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 8°54′E / 54.200° СГШ; 8.900° ИГД / 54.200; 8.900

Зидердајх (германски: Süderdeich) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)