Естервурт

Координати: 54°13′N 8°59′E / 54.217° СГШ; 8.983° ИГД / 54.217; 8.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Естервурт
Куќа во Естервурт
Куќа во Естервурт
Куќа во Естервурт
Естервурт во рамките на Германија
Естервурт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 5
Градоначалник Јохан-Вилхелм Кнопф
Основни податоци
Површина 14,19 км2
Надм. височина 0 м
Население 243 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Естервурт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 8°59′E / 54.217° СГШ; 8.983° ИГД / 54.217; 8.983

Естервурт (германски: Oesterwurth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)