Делфе

Координати: 54°18′10″N 9°15′3″E / 54.30278° СГШ; 9.25083° ИГД / 54.30278; 9.25083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Делфе
Куќа во Делфе
Куќа во Делфе
Куќа во Делфе
Грб на Делфе
Делфе во рамките на Германија
Делфе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Ернст Тисен
Основни податоци
Површина 15,85 км2
Надм. височина 5 м
Население 738 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25788
Повик. бр. 04803, 04836
Портал www.amt-hennstedt.de
Местоположба на Делфе во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°18′10″N 9°15′3″E / 54.30278° СГШ; 9.25083° ИГД / 54.30278; 9.25083

Делфе (германски: Delve) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)