Шрум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шрум
Шрум во рамките на Германија
Шрум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Ебе Томсен
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 78,81 м
Население 68 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Шрум во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′9″N 9°15′16″E / 54.18583° СГШ; 9.25444° ИГД / 54.18583; 9.25444Координати: 54°11′9″N 9°15′16″E / 54.18583° СГШ; 9.25444° ИГД / 54.18583; 9.25444

Шрум (германски: Schrum) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)