Брикелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брикелн
Спомен-плоча во Брикелн
Спомен-плоча во Брикелн
Спомен-плоча во Брикелн
Грб на Брикелн
Брикелн во рамките на Германија
Брикелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Ралф Јебенс
Основни податоци
Површина 6,07 км2
Надм. височина 14 м
Население 209 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Местоположба на Брикелн во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°1′N 9°14′E / 54.017° СГШ; 9.233° ИГД / 54.017; 9.233Координати: 54°1′N 9°14′E / 54.017° СГШ; 9.233° ИГД / 54.017; 9.233

Брикелн (германски: Brickeln) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)