Нордерверден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордерверден
Фарма во Нордерверден
Фарма во Нордерверден
Фарма во Нордерверден
Грб на Нордерверден
Нордерверден во рамките на Германија
Нордерверден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Кај Уве Еферс
Основни податоци
Површина 18,47 км2
Надм. височина 3 м
Население 262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25746
Повик. бр. 0481, 04833, 04839
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположба на Нордерверден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′39″N 9°0′6″E / 54.19417° СГШ; 9.00167° ИГД / 54.19417; 9.00167Координати: 54°11′39″N 9°0′6″E / 54.19417° СГШ; 9.00167° ИГД / 54.19417; 9.00167

Нордерверден (германски: Norderwöhrden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)