Кајзер-Вилхелм-Ког

Координати: 53°56′34″N 8°55′36″E / 53.94278° СГШ; 8.92667° ИГД / 53.94278; 8.92667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајзер-Вилхелм-Ког
Спомен-плоча во Кајзер-Вилхелм-Ког
Спомен-плоча во Кајзер-Вилхелм-Ког
Спомен-плоча во Кајзер-Вилхелм-Ког
Грб на Кајзер-Вилхелм-Ког
Кајзер-Вилхелм-Ког во рамките на Германија
Кајзер-Вилхелм-Ког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Ернст-Ото Вилкенс
Основни податоци
Површина 13,06 км2
Надм. височина 0 м
Население 365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04856
Портал www.kaiser-wilhelm-koog.de
Местоположба на Кајзер-Вилхелм-Ког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°56′34″N 8°55′36″E / 53.94278° СГШ; 8.92667° ИГД / 53.94278; 8.92667

Кајзер-Вилхелм-Ког (германски: Kaiser-Wilhelm-Koog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината се наоѓа долж брегот на Северното Море.

Сместена и именувана по полдерот (германски: Koog), кој бил завршен во 1874 година и именуван во чест на германскиот цар Вилхелм I. Полдерот претставува целосно одземена земја од морето и затоа е целосно рамен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)