Бергеверден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бергеверден
Бергеверден во рамките на Германија
Бергеверден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Гинтер Блок
Основни податоци
Површина 2,64 км2
Надм. височина 4 м
Население 35 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Бергеверден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°19′6″N 9°12′40″E / 54.31833° СГШ; 9.21111° ИГД / 54.31833; 9.21111Координати: 54°19′6″N 9°12′40″E / 54.31833° СГШ; 9.21111° ИГД / 54.31833; 9.21111

Бергеверден (германски: Bergewöhrden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)