Веселбурен

Координати: 54°13′N 8°55′E / 54.217° СГШ; 8.917° ИГД / 54.217; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веселбурен
Црква Св. Вартоломеј во Веселбурен
Црква Св. Вартоломеј во Веселбурен
Црква Св. Вартоломеј во Веселбурен
Грб на Веселбурен
Веселбурен во рамките на Германија
Веселбурен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Хајнц-Вернер Брус (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,14 км2
Надм. височина 0 м
Население 3.470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 675 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25762–25764
Повик. бр. 04833
Портал www.wesselburen-online.de
Местоположба на градот Веселбурен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 8°55′E / 54.217° СГШ; 8.917° ИГД / 54.217; 8.917

Веселбурен (германски: Wesselburen) — општина во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 11 километри западно до Хајде.

Веселбурен претставувал административно седиште на истоимената поранешна општинска заедница.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]