Веселбурен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црковна парохиска општина Веселбурен (германски: Kirchspielslandgemeinde Wesselburen) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. На 25 мај 2008 година била споена со општинската заедница Црковната парохиска општина Бизум и градот Веселбурен и ја создале општинската заедница Бизум-Веселбурен. Нејзиното седиште било во Веселбурен, иако самиот град не бил дел од општинската заедница.

Општинската заедница Црковна парохиска општина Веселбурен се состоела од следниве општини:

 1. Фридрихсгабеког
 2. Хелшен-Херингзанд-Унтершар
 3. Хилгрофен
 4. Нордајх
 5. Естервурт
 6. Рајнсбител
 7. Шилп
 8. Штрибел
 9. Зидердајх
 10. Веселбуренер Дајхаузен
 11. Веселбуренерког

Координати: 54°13′01″ N; 8°55′01″ E / 54.217° СГШ; 8.917° ИГД / 54.217; 8.917