Веселбуренер Дајхаузен

Координати: 54°10′N 8°56′E / 54.167° СГШ; 8.933° ИГД / 54.167; 8.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веселбуренер Дајхаузен
Спомен-плоча во Веселбуренер Дајхаузен
Спомен-плоча во Веселбуренер Дајхаузен
Спомен-плоча во Веселбуренер Дајхаузен
Веселбуренер Дајхаузен во рамките на Германија
Веселбуренер Дајхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Рајмер Јиргенс
Основни податоци
Површина 5,07 км2
Надм. височина 0 м
Население 111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Веселбуренер Дајхаузен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 8°56′E / 54.167° СГШ; 8.933° ИГД / 54.167; 8.933

Веселбуренер Дајхаузен (германски: Wesselburener Deichhausen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)