Кремпел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремпел
Грб на Кремпел
Кремпел се наоѓа во Германија
Кремпел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Роналд Петерсен (SPD)
Основни податоци
Површина 4,83 км2
Надм. височина 8 м
Население 589 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположбата на Кремпел во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°19′00″ СГШ 9°01′00″ ИГД / 

Кремпел (германски: Krempel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]