Варверорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варверорт
Воздушен поглед на Варверорт
Воздушен поглед на Варверорт
Грб на Варверорт
Варверорт is located in Германија
Варверорт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Карл-Хајнц фон Постел
Основни податоци
Површина 4,58 км2
Надм. височина 0 м
Население 240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04834
Портал www.amt-buesum.de
Местоположба на Варверорт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°9′N 8°54′E / 54.150° СГШ; 8.900° ИГД / 54.150; 8.900Координати: 54°9′N 8°54′E / 54.150° СГШ; 8.900° ИГД / 54.150; 8.900

Варверорт (германски: Warwerort) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Варверорт се наоѓа на северниот брег на Мелдорфскиот Залив на Северното Море, источно од Бизум. Името е мешавина на старото село Верфен/Варфен и Орт („место“). Верфен првично се наоѓало јужно од Варверорт и е означен на картите на островот Бизум во почетокот на 1559 година. Целосно потонало во текот на бурите во 1717 и 1718 година.

„Вел“ (Wehl) зад браната во Варверорт служи како уште еден потсетник на поплавата. Настанало каде морето ја отстранило земјата по пробивот на браната и останало соленикаво езеро. Пристаништето на Варверорт станало нефункционално кога браната околу Шпајхерког (изградена помеѓу 1969 и 1978 година) на југоистокот го блокирало неговиот пристап до морето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)