Еделак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еделак
Ветерница во Еделак
Ветерница во Еделак
Ветерница во Еделак
Грб на Еделак
Еделак во рамките на Германија
Еделак
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Месни единици 3
Градоначалник Рајмер Борхерс (СДП)
Основни податоци
Површина 9,22 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25715
Повик. бр. 04855
Портал www.amt-edd-stm.de
Местоположба на Еделак во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°9′E / 53.950° СГШ; 9.150° ИГД / 53.950; 9.150Координати: 53°57′N 9°9′E / 53.950° СГШ; 9.150° ИГД / 53.950; 9.150

Еделак (германски: Eddelak) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)