Нојенкирхен (Дитмаршен)

Координати: 54°14′N 8°59′E / 54.233° СГШ; 8.983° ИГД / 54.233; 8.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенкирхен
Ветропарк кај Нојенкирхен
Ветропарк кај Нојенкирхен
Ветропарк кај Нојенкирхен
Нојенкирхен (Дитмаршен) во рамките на Германија
Нојенкирхен (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 9
Градоначалник Рајмер Шоф
Основни податоци
Површина 25,14 км2
Надм. височина 0 м
Население 956 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25792
Повик. бр. 04837
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°14′N 8°59′E / 54.233° СГШ; 8.983° ИГД / 54.233; 8.983

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)