Ведингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведингштет
Ветерница во Ведингштет
Ветерница во Ведингштет
Ветерница во Ведингштет
Грб на Ведингштет
Ведингштет во рамките на Германија
Ведингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Едгар Леман (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,89 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25795
Повик. бр. 0481
Портал www.amt-weddingstedt.de
Местоположба на Ведингштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°14′N 9°6′E / 54.233° СГШ; 9.100° ИГД / 54.233; 9.100Координати: 54°14′N 9°6′E / 54.233° СГШ; 9.100° ИГД / 54.233; 9.100

Ведингштет (германски: Weddingstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]