Холингштет (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холингштет
Куќа во Холингштет
Куќа во Холингштет
Куќа во Холингштет
Грб на Холингштет
Холингштет (Дитмаршен) во рамките на Германија
Холингштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Хелми Рау
Основни податоци
Површина 9,72 км2
Надм. височина 5 м
Население 302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25788
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Холингштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°18′N 9°13′E / 54.300° СГШ; 9.217° ИГД / 54.300; 9.217Координати: 54°18′N 9°13′E / 54.300° СГШ; 9.217° ИГД / 54.300; 9.217

Холингштет (германски: Hollingstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)