Шилп (Дитмаршен)

Координати: 54°15′N 8°55′E / 54.250° СГШ; 8.917° ИГД / 54.250; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилп
Спомен-плоча во Шилп
Спомен-плоча во Шилп
Спомен-плоча во Шилп
Грб на Шилп
Шилп (Дитмаршен) во рамките на Германија
Шилп (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 5
Градоначалник Анке Фрициус
Основни податоци
Површина 9,27 км2
Надм. височина 0 м
Население 395 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Шилп во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°15′N 8°55′E / 54.250° СГШ; 8.917° ИГД / 54.250; 8.917

Шилп (германски: Schülp) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)