Кронпринценког

Координати: 53°58′N 8°58′E / 53.967° СГШ; 8.967° ИГД / 53.967; 8.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кронпринценког
Црква во Кронпринценког
Црква во Кронпринценког
Црква во Кронпринценког
Грб на Кронпринценког
Кронпринценког во рамките на Германија
Кронпринценког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Георг Хисман (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,85 км2
Надм. височина 0 м
Население 824 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04856, 04857 и 04851
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Кронпринценког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°58′N 8°58′E / 53.967° СГШ; 8.967° ИГД / 53.967; 8.967

Кронпринценког (германски: Kronprinzenkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината е сместена на полдер (германски: Koog), направен помеѓу 1785 и 1787 година, кој подоцна бил именуван во чест на крунисаниот принц Фредерик VI од Данска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)