Делштет (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делштет
Ветерница во Делштет
Ветерница во Делштет
Грб на Делштет
Делштет (Дитмаршен) is located in Германија
Делштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Клаус-Дитер Холм (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,77 км2
Надм. височина 18 м
Население 716 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25786
Повик. бр. 04802
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Делштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°14′N 9°22′E / 54.233° СГШ; 9.367° ИГД / 54.233; 9.367Координати: 54°14′N 9°22′E / 54.233° СГШ; 9.367° ИГД / 54.233; 9.367

Делштет (германски: Dellstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)