Хелшен-Херингзанд-Унтершар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелшен-Херингзанд-Унтершар
Спомен-плоча во Хелшен
Спомен-плоча во Хелшен
Спомен-плоча во Хелшен
Хелшен-Херингзанд-Унтершар во рамките на Германија
Хелшен-Херингзанд-Унтершар
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Бернд Блом
Основни податоци
Површина 7,02 км2
Надм. височина 2 м
Население 166 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Хелшен-Херингзанд-Унтершар во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 8°51′E / 54.200° СГШ; 8.850° ИГД / 54.200; 8.850Координати: 54°12′N 8°51′E / 54.200° СГШ; 8.850° ИГД / 54.200; 8.850

Хелшен-Херингзанд-Унтершар (германски: Hellschen-Heringsand-Unterschaar) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)