Именштет (Дитмаршен)

Координати: 54°10′30″N 9°18′0″E / 54.17500° СГШ; 9.30000° ИГД / 54.17500; 9.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Именштет
Ресторан на железничка станица во Именштет
Ресторан на железничка станица во Именштет
Ресторан на железничка станица во Именштет
Именштет (Дитмаршен) во рамките на Германија
Именштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Клаус Херман Бок
Основни податоци
Површина 3,09 км2
Надм. височина 43 м
Население 99 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Именштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′30″N 9°18′0″E / 54.17500° СГШ; 9.30000° ИГД / 54.17500; 9.30000

Именштет (германски: Immenstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)