Вестерборстел

Координати: 54°13′18″N 9°15′44″E / 54.22167° СГШ; 9.26222° ИГД / 54.22167; 9.26222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестерборстел
Спомен-плоча во Вестерборстел
Спомен-плоча во Вестерборстел
Спомен-плоча во Вестерборстел
Вестерборстел во рамките на Германија
Вестерборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Дитер Грим
Основни податоци
Површина 4,14 км2
Надм. височина 13 м
Население 108 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Вестерборстел во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′18″N 9°15′44″E / 54.22167° СГШ; 9.26222° ИГД / 54.22167; 9.26222

Вестерборстел (германски: Westerborstel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)