Остераде

Координати: 54°12′N 9°20′E / 54.200° СГШ; 9.333° ИГД / 54.200; 9.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остераде
Спомен-плоча во Остераде
Спомен-плоча во Остераде
Спомен-плоча во Остераде
Грб на Остераде
Остераде во рамките на Германија
Остераде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 7
Градоначалник Клаус Вилхелм Брант
Основни податоци
Површина 17,09 км2
Надм. височина 21 м
Население 419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04802, 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Остераде во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 9°20′E / 54.200° СГШ; 9.333° ИГД / 54.200; 9.333

Остераде (германски: Osterrade) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)