Шалкхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалкхолц
Шалкхолц is located in Германија
Шалкхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Ервин Грап
Основни податоци
Површина 12,5 км2
Надм. височина 17 м
Население 585 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Шалкхолц во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°15′N 9°15′E / 54.250° СГШ; 9.250° ИГД / 54.250; 9.250Координати: 54°15′N 9°15′E / 54.250° СГШ; 9.250° ИГД / 54.250; 9.250

Шалкхолц (германски: Schalkholz) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)