Федеринген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Федеринген
Федеринген is located in Германија
Федеринген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Клаус-Хинрих Кок
Основни податоци
Површина 9,69 км2
Надм. височина 10 м
Население 280 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Федеринген во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°17′N 9°8′E / 54.283° СГШ; 9.133° ИГД / 54.283; 9.133Координати: 54°17′N 9°8′E / 54.283° СГШ; 9.133° ИГД / 54.283; 9.133

Федеринген (германски: Fedderingen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)