Фридрихског

Координати: 54°1′N 8°55′E / 54.017° СГШ; 8.917° ИГД / 54.017; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихског
Ветерница во Фридрихског
Ветерница во Фридрихског
Ветерница во Фридрихског
Фридрихског во рамките на Германија
Фридрихског
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Роланд Гајгер
Основни податоци
Површина 53,96 км2
Надм. височина 0 м
Население 2.558 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25718
Повик. бр. 04854, 04856
Местоположба на Фридрихског во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°1′N 8°55′E / 54.017° СГШ; 8.917° ИГД / 54.017; 8.917

Фридрихског (германски: Friedrichskoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу вливот на реката Елба во Северното Море, околу 25 километри југозападно од Хајде и 25 километри североисточно од Куксхафен. Во рамки на општината влегува и ненаселениот остров Тришен.

Општината е сместена и именувана по полдерот (германски: Koog), кој бил именуван во чест на кралот Фредерик VII од Данска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]