Ведингштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црковна парохиска општина Ведингштет (германски: Kirchspielslandgemeinde Weddingstedt) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Ведингштет. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Црковната парохиска општина Хајде-Ланд и општината Нордерверден за да ја создадат општинската заедница Црковната парохиска општина Хајдер Умланд.

Црковната парохиска општина Ведингштет се состоела од следниве општини:

  1. Нојенкирхен
  2. Острое
  3. Штеле-Витенвурт
  4. Ведингштет
  5. Веселн

Координати: 54°13′59″ СГШ; 9°06′00″ ИГД / 54.233° СГШ; 9.100° ИГД / 54.233; 9.100