Бизум (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црковна парохиска општина Бизум (германски: Kirchspielslandgemeinde Büsum) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. На 25 мај 2008 година била споена со општинската заедница Црковна парохиска општина Веселбурен и градот Веселбурен и ја создале општинската заедница Бизум-Веселбурен. Нејзиното седиште било во Бизум.

Општинската заедница Црковна парохиска општина Бизум се состоела од следниве општини:

  1. Бизум
  2. Бизумер Дајхаузен
  3. Хедвигенког
  4. Естердајхштрих
  5. Варверорт
  6. Вестердајхштрих