Адолф Бартелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адолф Бартелс

Адолф Бартелс (15 ноември 1862 - 7 март 1945) бил свештеник, [1] германски новинар и поет. Познат по неговото националистичко движење, тој се смета за предвесник на нацистичкиот антисемитизам . [2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Изданијата на весникот за Адолф Бартелс
  1. Thomas Albert Howard, Remembering the Reformation: An Inquiry into the Meanings of Protestantism, (p. 96).
  2. Roderick Stackelberg, "Bartels, Adolf", in Antisemitism : a historical encyclopedia of prejudice and persecution, edited by Richard S. Levy. ABC-CLIO, Santa Barbara, 2005,