Марне-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Марне-Ланд во округот Дитмаршен

Црковна парохиска општина Марне-Ланд (германски: Kirchspielslandgemeinde Marne-Land) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала околу градот Марне, кој бил седиште на општинската заедница, но не бил дел од истата. Во јануари 2008 година била споена со градот Марне и општината Фридрихског за да ја создадат општинската заедница Марне-Северно Море.

Црковната парохиска општина Марне-Ланд се состоела од следните општини:

 1. Дикхузен-Фарштет
 2. Хелзе
 3. Кајзер-Вилхелм-Ког
 4. Кронпринценког
 5. Марнердајх
 6. Нојфелд
 7. Нојфелдерког
 8. Рамхузен
 9. Шмедесвурт
 10. Треневурт
 11. Фолземенхузен

Координати: 53°57′N 9°00′E / 53.950° N; 9.000° E / 53.950; 9.000