Шуби (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шуби (германски: Schuby) — поранешна општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Шуби. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Зилберштет за да ја создадат општинската заедница Аренсхарде.

Општинската заедница Шуби се состоела од следниве општини:

  1. Хисби
  2. Лиршау
  3. Шуби

Координати: 54°31′01″ N; 9°28′59″ E / 54.517° СГШ; 9.483° ИГД / 54.517; 9.483