Прејди на содржината

Хафетофтлојт

Координати: 54°40′N 9°34′E / 54.667° СГШ; 9.567° ИГД / 54.667; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафетофтлојт
Место во Мителангелн
Грб на Хафетофтлојт
Хафетофтлојт во рамките на Германија
Хафетофтлојт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Мителангелн
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 43 м
Население 943  (31 декември 2011)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24875
Повик. бр. 04603
Портал www.amt-
mittelangeln.de
Координати 54°40′N 9°34′E / 54.667° СГШ; 9.567° ИГД / 54.667; 9.567

Хафетофтлојт (германски: Havetoftloit; дански: Havetoftløjt) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од 1 март 2013 година е дел од општината Мителангелн.