Затруп

Координати: 54°41′38″N 9°36′12″E / 54.69389° СГШ; 9.60333° ИГД / 54.69389; 9.60333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Затруп
Место во Мителангелн
Црква во Затруп
Црква во Затруп
Црква во Затруп
Грб на Затруп
Затруп во рамките на Германија
Затруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Мителангелн
Основни податоци
Површина 23,99 км2
Надм. височина 38 м
Население 3.691  (31 декември 2011)
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24984–24986
Повик. бр. 04633
Портал amt-mittelangeln.de
Координати 54°41′38″N 9°36′12″E / 54.69389° СГШ; 9.60333° ИГД / 54.69389; 9.60333

Затруп (германски: Satrup) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 20 километри северно од градот Шлезвиг и 15 километри југоисточно од Фленсбург.

Од 1 март 2013 година е дел од општината Мителангелн. Затруп претставува административно седиште на општинската заедница Среден Ангелн.

Во почетокот на мај 1945 година Хајнрих Химлер, поранешниот водач на СС, престојувал во фарма близу селото неколку дена додека се обидувал да го одбегне фаќањето од сојузниците.