Риде (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 54°49′N 9°35′E / 54.817° СГШ; 9.583° ИГД / 54.817; 9.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риде (Шлезвиг-Холштајн)
Место во Мителангелн
Риде
Риде
Риде
Риде (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Риде (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Мителангелн
Основни податоци
Површина 6,1 км2
Надм. височина 37 м
Население 366  (31 декември 2011)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24986
Повик. бр. 04633
Портал www.amt-
mittelangeln.de
Координати 54°49′N 9°35′E / 54.817° СГШ; 9.583° ИГД / 54.817; 9.583

Риде (германски: Rüde; дански: Ryde) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од 1 март 2013 година е дел од општината Мителангелн.