Лебраде

Координати: 54°13′N 10°25′E / 54.217° СГШ; 10.417° ИГД / 54.217; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебраде
Црква во Лебраде
Црква во Лебраде
Црква во Лебраде
Грб на Лебраде
Лебраде во рамките на Германија
Лебраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Курт Бок (СДП)
Основни податоци
Површина 18,59 км2
Надм. височина 41 м
Население 586 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24306
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Лебраде во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°25′E / 54.217° СГШ; 10.417° ИГД / 54.217; 10.417

Лебраде (германски: Lebrade) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)